Misstänkt för mordförsök släpptes
Den 58-årige man som misstänkts för att i måndags ha försökt kväva sin 85-åriga mor på sjukhuset i Strömstad har släppts. Häktningsförhandling hölls under tisdagen i Uddevalla, men rätten fann inte några tillräckliga skäl för häktning.
58-åringen greps under måndagen misstänkt för mordförsök på sin mamma. Den 85-åriga kvinnan ska under samma dag kommit in akut med ambulans till Strömstads sjukhus, där hon vårdats för livshotande sjukdom. Efter att sonen kommit för att hälsa på, ska han ha försökt kväva sin mor.Gärningen upptäcktes när sjukvårdspersonal kom in i rummet.
En teknisk undersökning av platsen har gjorts, och polisen har hållit förhör med personal. Mannen anhölls under måndagen på sannolika skäl misstänkt för mordförsök, vilket är den högre graden av misstanke.
Den 85-åriga kvinnan avled under natten mot tisdag. Dock finns det i nuläget ingen misstanke om att dödsfallet hänger samman med mordförsöket.
– Kvinnan var svårt sjuk sedan en tid tillbaka och hade inte långt kvar. Dock kommer en rättsmedicinsk undersökning att ske för att fastställa dödsorsaken, säger kriminalkommissarie Thord Haraldsson på länskriminalen..
























