Strömstadsbor!
Vi har i dagarna kunnat läsa om den 44 m långa och 24 båtplatser stora hamnanläggning som utan bygglov finns vid Nöddökilens naturreservat.
Länsstyrelsen konstaterar i sitt beslut att tillstånd är beviljat då platsen redan är ianspråktagen, men det är ju det saken gäller! Det är ju olagligt! Detta konstaterande betyder att man accepterar en olaglighet enbart av det skälet att den redan är begången!
Hos länsstyrelsen finns att läsa om regler för att få lägga ut en flytbrygga. Där står bland annat att det måst finnas ett visst djup för att vattenflödet under skall vara tillräckligt. En flytbrygga, vars innersta del vid lågvatten ligger på botten, är väl ändå inte anlagd vid tillräckligt djup?
En botten som dessutom är en mjukbotten. Och bryggan är anlagd mitt i en ålgräsäng som enligt länsstyrelsen i högsta grad skall skyddas! Länsstyrelsen ansöker om extra pengar för att kunna skydda dessa och har börjat plantera ut detta ålgräs i områden där det är på väg att försvinna. Hos länsstyrelsen finns också kartor på var dessa skyddade ålgräsängar finns och där det klart framkommer att hamnanläggningen ligger mitt i!
Det fins en öringförande bäck vars utlopp är endast några meter från bryggorna. Dessa utlopp skall skyddas enligt länsstyrelsen!
Här finns sandödlor som skall skyddas! Bryggan är anglad precis i anslutning till ett naturreservat som är till för att skydda, fåglar, fiskar och växter. Den ligger i ett Natura 2000-område som skyddas av EU på grund av sin känslighet! Bland annat...
Strömstad kommun skall nu avgöra om bygglov skall beviljas i efterhand. Om kommunen bortser från dessa fakta och ändå beviljar bygglov i efterhand, så kan jag bara säga STORT GRATTIS till alla strömstadsbor! Då är det fritt fram att lägga ut bryggor och anlägga hamnar. Ni behöver inte ens bry er om att söka om lov. Strömstad kommun kommer ändå aldrig någonsin att kunna motivera ett NEJ till någon om detta går igenom!
Och länsstyrelsen behöver ni inte ens fundera på. den kommer ändå att godkänna bryggan/hamnanläggningen! Har ni bara fått den i sjön så får ni tillstånd. Just av det enkla skäl att den redan ligger där.












